Na czym polega proces land developmentu?
W przedsięwzięciu land development deweloper gruntowy kreuje i podnosi wartość gruntu w złożonym procesie rozwojowym, a swój dochód uzyskuje po sprzedaży gruntu innemu deweloperowi bądź inwestorowi obiektowemu. Przeprowadzenie tego przedsięwzięcia z sukcesem wymaga znajomości wielu szczegółowych aspektów, m.in. prawa administracyjnego, prawa podatkowego, marketingu, wiedzy organizatorskiej, a nawet technologicznej. Działania w procesach land development podzielić można na 3 zasadnicze fazy: przedinwestycyjną, realizacyjną i eksploatacyjną.
Faza przedinwestycyjna
- Zdefiniowanie projektu:
2. Zapewnienie prawa do nieruchomości lub prawa do dysponowania nieruchomością.
3. Sporządzenie koncepcji urbanistycznej terenu oraz koncepcji rozwiązań w zakresie planowanej i możliwej do wykonania infrastruktury technicznej.
4. Zdefiniowanie struktury kapitałowej inwestorów oraz zadecydowanie o formie organizacyjno–prawnej realizacji przedsięwzięcia:
5. Ścisłe zdefiniowanie produktu, który będzie oferowany na rynku.
6. Przeprowadzenie analiz rynkowych pod kątem teraźniejszego i przyszłego popytu na oferowany produkt.
7. Sporządzenie studium przedinwestycyjnego:
Faza realizacyjna
- Pozyskanie finansowania dla realizacji projektu.
- Pozyskanie finansowania dla realizacji projektu.
- Działania zmierzające do zmiany MPZP (miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego) lub uzyskania DOWZiZT (decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu).
- Uzyskanie od właściwych gestorów sieci warunków podłączenia do swojej infrastruktury, opracowanie projektów technicznych realizacji sieci uzbrojenia technicznego, najczęściej:
4. Uzyskanie decyzji pozwolenia na budowę ww. sieci.
5. Przygotowanie i wynegocjowanie umów z wykonawcami inwestycji.
6. Właściwa organizacja i koordynacja realizacji prac wykonawczych w terenie.
7. Skompletowanie wszelkich formalnych dokumentów niezbędnych do uzyskania decyzji administracyjnej oddania do użytkowania wybudowanych sieci i budowli.
8. Opracowanie projektu umowy z klientami oraz prowadzenie procesu sprzedaży produktów.
Faza eksploatacyjna
1. Przekazanie właściwym instytucjom praw własności lub praw do zarządzania wybudowanymi sieciami uzbrojenia technicznego.
2. Kompleksowe opracowanie pod kątem prawnym i podatkowym optymalnych rozwiązań w zakresie:
3. Obsługa posprzedażowa klientów i podział zysku.
Źródło: J. Szreder, Czynniki sukcesu w inwestycjach typu land development, Świat Nieruchomości 2015 nr 3 (93).
Podobne wpisy
Podobne wpisy
Wesołych Świąt życzy Zespół Krainy Ziemi!
Niech to, co kryją w sobie Święta Bożego Narodzenia: spokój, nadzieja i ciepło ludzkich serc towarzyszą Państwu przez cały 2025 rok!
10 najczęstszych błędów początkujących Inwestorów w grunty – i jak ich uniknąć?
Inwestowanie w grunty to jeden z najstarszych i najbardziej stabilnych sposobów pomnażania kapitału. Grunt stanowi solidną bazę do inwestycji długoterminowych, ale wiąże się również z szeregiem wyzwań i pułapek, które mogą zniechęcić mniej doświadczonych inwestorów. Początkowe błędy mogą…
Lokalizacja ma znaczenie – jak wybrać grunt, który przyniesie największy zysk?
Inwestowanie w grunty to jedna z najbardziej stabilnych i perspektywicznych form lokowania kapitału. Kluczowym czynnikiem, który decyduje o sukcesie inwestycji, jest lokalizacja. Nawet najlepszy grunt, położony w nieodpowiednim miejscu, może nie spełnić oczekiwań inwestora. Dlatego wybór odpowiedniej lokalizacji…
ROI w inwestycjach w nieruchomości
Inwestowanie w nieruchomości to jeden z najpewniejszych i najbardziej opłacalnych sposobów pomnażania kapitału. Jednym z kluczowych wskaźników, który pomaga ocenić opłacalność tego typu inwestycji, jest ROI (ang. Return on Investment), czyli zwrot z inwestycji. Jak właściwie interpretować ROI…
Rynek nieruchomości second home w Polsce i w krajach Unii Europejskiej – porównanie
W ostatnich latach rynek nieruchomości second home zyskuje na znaczeniu zarówno w Polsce, jak i w krajach Unii Europejskiej. Wzrost zainteresowania zakupem drugich domów, szczególnie w atrakcyjnych turystycznie lokalizacjach, jest odpowiedzią na zmieniające się preferencje Polaków oraz Europejczyków,…
Skarby Dolnego Śląska, czyli najlepsze uzdrowiska w Polsce
Dolny Śląsk to region pełen tajemnic i uroków, który od lat przyciąga turystów oraz miłośników zdrowego wypoczynku. Znany z wyjątkowych krajobrazów, bogatej historii i wspaniałych zabytków, stanowi również centrum polskich uzdrowisk – miejsc, w których czas zwalnia, a natura…