Na czym polega proces land developmentu?
W przedsięwzięciu land development deweloper gruntowy kreuje i podnosi wartość gruntu w złożonym procesie rozwojowym, a swój dochód uzyskuje po sprzedaży gruntu innemu deweloperowi bądź inwestorowi obiektowemu. Przeprowadzenie tego przedsięwzięcia z sukcesem wymaga znajomości wielu szczegółowych aspektów, m.in. prawa administracyjnego, prawa podatkowego, marketingu, wiedzy organizatorskiej, a nawet technologicznej. Działania w procesach land development podzielić można na 3 zasadnicze fazy: przedinwestycyjną, realizacyjną i eksploatacyjną.

Faza przedinwestycyjna
- Zdefiniowanie projektu:
2. Zapewnienie prawa do nieruchomości lub prawa do dysponowania nieruchomością.
3. Sporządzenie koncepcji urbanistycznej terenu oraz koncepcji rozwiązań w zakresie planowanej i możliwej do wykonania infrastruktury technicznej.
4. Zdefiniowanie struktury kapitałowej inwestorów oraz zadecydowanie o formie organizacyjno–prawnej realizacji przedsięwzięcia:
5. Ścisłe zdefiniowanie produktu, który będzie oferowany na rynku.
6. Przeprowadzenie analiz rynkowych pod kątem teraźniejszego i przyszłego popytu na oferowany produkt.
7. Sporządzenie studium przedinwestycyjnego:
Faza realizacyjna
- Pozyskanie finansowania dla realizacji projektu.
- Pozyskanie finansowania dla realizacji projektu.
- Działania zmierzające do zmiany MPZP (miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego) lub uzyskania DOWZiZT (decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu).
- Uzyskanie od właściwych gestorów sieci warunków podłączenia do swojej infrastruktury, opracowanie projektów technicznych realizacji sieci uzbrojenia technicznego, najczęściej:
4. Uzyskanie decyzji pozwolenia na budowę ww. sieci.
5. Przygotowanie i wynegocjowanie umów z wykonawcami inwestycji.
6. Właściwa organizacja i koordynacja realizacji prac wykonawczych w terenie.
7. Skompletowanie wszelkich formalnych dokumentów niezbędnych do uzyskania decyzji administracyjnej oddania do użytkowania wybudowanych sieci i budowli.
8. Opracowanie projektu umowy z klientami oraz prowadzenie procesu sprzedaży produktów.
Faza eksploatacyjna
1. Przekazanie właściwym instytucjom praw własności lub praw do zarządzania wybudowanymi sieciami uzbrojenia technicznego.
2. Kompleksowe opracowanie pod kątem prawnym i podatkowym optymalnych rozwiązań w zakresie:
3. Obsługa posprzedażowa klientów i podział zysku.
Źródło: J. Szreder, Czynniki sukcesu w inwestycjach typu land development, Świat Nieruchomości 2015 nr 3 (93).
Podobne wpisy
Podobne wpisy

Jak pora roku wpływa na zakup działki?
Zakup działki to jedna z najważniejszych decyzji inwestycyjnych w życiu. Czas, w którym zdecydujemy się na ten krok, ma ogromne znaczenie nie tylko ze względu na ceny, ale również warunki pogodowe, dostępność ofert czy stan techniczny nieruchomości. Pora roku ma realny wpływ na rynek gruntów…

Bank ziemi – co musisz wiedzieć, by inwestować świadomie?
Coraz więcej inwestorów dostrzega ogromny potencjał tkwiący w ziemi. Grunty są bowiem jedynym zasobem, który nie ulega pomnożeniu, a ich wartość sukcesywnie rośnie. Ceny ziemi rosną systematycznie, co zachęca deweloperów i inwestorów indywidualnych do tworzenia tzw. banków ziemi….

Inwestowanie w nieruchomości czy grunty? Trendy w 2025 roku
Rok 2025 przynosi nowe wyzwania i możliwości na rynku nieruchomości. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja gospodarcza, rosnąca inflacja oraz ograniczona podaż atrakcyjnych terenów inwestycyjnych sprawiają, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: czy warto inwestować w nieruchomości…

Najwięksi posiadacze ziemi w Polsce i na świecie w 2025 roku – kto rządzi rynkiem gruntów?
Ziemia była i pozostaje najcenniejszym zasobem, nad którym człowiek może sprawować kontrolę. To nie tylko przestrzeń do życia, produkcji rolnej czy przemysłu, ale także kluczowy element długoterminowego inwestowania i strategii budowania potęgi gospodarczej. W świecie, gdzie rynki finansowe są podatne na wahania, a inflacja…

Second home 2025: jakie lokalizacje w Polsce cieszą się największym zainteresowaniem?
W ostatnich latach rynek nieruchomości typu second home w Polsce dynamicznie się rozwija. Coraz więcej osób decyduje się na zakup drugiego domu – zarówno jako miejsce wypoczynku, jak i inwestycję przynoszącą pasywny dochód. W 2025…

Ceny ziemi w Polsce vs. Unia Europejska – czy nadal jesteśmy tańszym rynkiem?
Ceny gruntów rolnych w Polsce od lat budzą zainteresowanie zarówno inwestorów, jak i rolników. Porównując je z cenami w innych krajach Unii Europejskiej, nasuwa się pytanie: czy Polska nadal pozostaje tańszym rynkiem? Analiza aktualnych danych pozwala na głębsze…