Na czym polega proces land developmentu?
W przedsięwzięciu land development deweloper gruntowy kreuje i podnosi wartość gruntu w złożonym procesie rozwojowym, a swój dochód uzyskuje po sprzedaży gruntu innemu deweloperowi bądź inwestorowi obiektowemu. Przeprowadzenie tego przedsięwzięcia z sukcesem wymaga znajomości wielu szczegółowych aspektów, m.in. prawa administracyjnego, prawa podatkowego, marketingu, wiedzy organizatorskiej, a nawet technologicznej. Działania w procesach land development podzielić można na 3 zasadnicze fazy: przedinwestycyjną, realizacyjną i eksploatacyjną.
Faza przedinwestycyjna
- Zdefiniowanie projektu:
2. Zapewnienie prawa do nieruchomości lub prawa do dysponowania nieruchomością.
3. Sporządzenie koncepcji urbanistycznej terenu oraz koncepcji rozwiązań w zakresie planowanej i możliwej do wykonania infrastruktury technicznej.
4. Zdefiniowanie struktury kapitałowej inwestorów oraz zadecydowanie o formie organizacyjno–prawnej realizacji przedsięwzięcia:
5. Ścisłe zdefiniowanie produktu, który będzie oferowany na rynku.
6. Przeprowadzenie analiz rynkowych pod kątem teraźniejszego i przyszłego popytu na oferowany produkt.
7. Sporządzenie studium przedinwestycyjnego:
Faza realizacyjna
- Pozyskanie finansowania dla realizacji projektu.
- Pozyskanie finansowania dla realizacji projektu.
- Działania zmierzające do zmiany MPZP (miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego) lub uzyskania DOWZiZT (decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu).
- Uzyskanie od właściwych gestorów sieci warunków podłączenia do swojej infrastruktury, opracowanie projektów technicznych realizacji sieci uzbrojenia technicznego, najczęściej:
4. Uzyskanie decyzji pozwolenia na budowę ww. sieci.
5. Przygotowanie i wynegocjowanie umów z wykonawcami inwestycji.
6. Właściwa organizacja i koordynacja realizacji prac wykonawczych w terenie.
7. Skompletowanie wszelkich formalnych dokumentów niezbędnych do uzyskania decyzji administracyjnej oddania do użytkowania wybudowanych sieci i budowli.
8. Opracowanie projektu umowy z klientami oraz prowadzenie procesu sprzedaży produktów.
Faza eksploatacyjna
1. Przekazanie właściwym instytucjom praw własności lub praw do zarządzania wybudowanymi sieciami uzbrojenia technicznego.
2. Kompleksowe opracowanie pod kątem prawnym i podatkowym optymalnych rozwiązań w zakresie:
3. Obsługa posprzedażowa klientów i podział zysku.
Źródło: J. Szreder, Czynniki sukcesu w inwestycjach typu land development, Świat Nieruchomości 2015 nr 3 (93).
Podobne wpisy
Podobne wpisy
Second home: nowoczesne podejście do inwestowania w nieruchomości
Z każdym rokiem obserwujemy coraz wyraźniejszy trend w preferencjach kupujących – zmieniają się priorytety, a marzenia o spokojnym azylu stają się bardziej wyraźne niż kiedykolwiek. Miejsce, które zapewni nam ucieczkę od miejskiego zgiełku, kontakt z naturą…
Glamping – luksusowe biwakowanie w sercu natury
Ostatnie lata przyniosły prawdziwy przełom w sposobie, w jaki postrzegamy wypoczynek na łonie natury. Coraz więcej osób poszukuje alternatywy dla tradycyjnych wakacji, marząc o bliskości przyrody, bez konieczności rezygnowania z komfortu, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. W odpowiedzi na te potrzeby powstał…
Jesień na Mazurach – malowniczy raj dla całej rodziny
Jesień to magiczna pora roku, która na Mazurach rozkwita wyjątkowymi kolorami i zapachami. Właśnie dlatego stworzyliśmy Krainę Ziemi, która daje możliwość, by ta wyjątkowa atmosfera stała się częścią Twojego codziennego życia. Nasze inwestycje, takie jak Osada Janowo, Nasza…
10 najciekawszych miejsc w okolicach Parku Narodowego Gór Stołowych
Park Narodowy Gór Stołowych to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Polsce, które zachwyca swoimi unikalnymi formami skalnymi i niesamowitymi krajobrazami. Okolica parku, będąca rajem dla miłośników natury, aktywnego wypoczynku i cichych, relaksujących chwil, oferuje…
Cztery pory roku w powiecie mrągowskim
Powiat mrągowski, położony w sercu malowniczych Mazur, jest miejscem niezwykle atrakcyjnym dla miłośników natury i aktywnego wypoczynku. Oferuje nie tylko wspaniałe krajobrazy, ale też bogactwo jezior, które stanowią jego prawdziwą ozdobę. Projekt „Nasza Przystań” w Nowych…
Jeziora powiatu mrągowskiego: raj dla miłośników sportów wodnych
Powiat mrągowski, serce Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, to miejsce, gdzie wody są równie czarujące co tajemnicze, a jeziora kryją w sobie nieskończone możliwości dla entuzjastów aktywności wodnych. Oferując bogactwo zarówno w ciszę i spokój, jak i ekscytujące przygody,…