Aktywna jesień na Warmii i Mazurach
Zakończenie wakacji i sezonu urlopowego na Warmii i Mazurach to czas, kiedy znacznie spokojniejsze, urokliwe miejscowości przyciągają miłośników aktywności i relaksu na łonie natury. Na całym terenie regionu jest około 700 tysięcy ha zachwycających lasów, dlatego jesienny czas na Mazurach to wymarzony okres na piesze wędrówki dla grzybiarzy, czy przejażdżki rowerem. Jesienią w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich znajdziemy również mnóstwo wymarzonych miejsc dla wędkarzy, czy miłośników pływania kajakami i żeglowania.
Brak kolejek i niższe ceny
Jesienią popularne mazurskie kurorty pustoszeją, a przyroda o tej porze roku wygląda wyjątkowo pięknie. Zamglone jeziora o poranku, pachnące łąki, bogactwo leśnych barw, tworzą niezwykły klimat. Hotele, pensjonaty i ośrodki wypoczynkowe oferują specjalne, promocyjne pakiety noclegowe i przygotowują różne atrakcje na każdą pogodę. Nie spotkamy już tłumów i tłoku w mazurskich miasteczkach czy na popularnych szlakach, a do tego wiele restauracji i punktów gastronomicznych ma niższe ceny posiłków niż w sezonie turystycznym. Poza sezonem wakacyjnym, kiedy ruch turystyczny zaczyna zamierać, nadal większość obiektów jest otwartych, jak np. Wilczy Szaniec czy Twierdza Boyen. Praktycznie bez kolejki wejdziemy do każdego zabytkowego obiektu, a i ceny biletów mogą być tańsze.
Rowerowe wyprawy
Warmia i Mazury stanowią wymarzoną krainę dla rowerowych wędrówek, zarówno oznakowanymi szlakami, jak i poza nimi. Na Mazurach nie brakuje szlaków rowerowych, które dają możliwość podziwiania niezwykłych plenerów. Zróżnicowanie długości i stopnia trudności tras pozwala każdemu miłośnikowi dwóch kółek znaleźć coś dla siebie. Leśne szutry, polne drogi i specjalnie przygotowane ścieżki w otoczeniu jezior i lasów zachęcają, by wsiąść na rower i ruszyć w podróż. Główne kompleksy leśne to puszcze: Piska, Borecka, Romincka, Napiwodzko-Ramucka oraz Lasy Iławskie i Lasy Taborskie. Oczywiście interesujących tras w regionie jest dużo więcej. Opisy wielu z nich znajdziemy na: https://mazury.travel/rowery/.
Grzybobranie
Lasy na Warmii i Mazurach zajmują ponad 8 % powierzchni gruntów leśnych w kraju. Ilość rodzajów grzybów widocznych gołym okiem w regionie jest bardzo bogata i szacowana na około 5 tys. gatunków, w tym ok. 1,5 tys. to grzyby jadalne. Wrześniowa aura sprzyja grzybiarzom, a sezon na grzybobranie trwa tu naprawdę długo. Przelotne opady deszczu, niższa temperatura, ale jeszcze bez przymrozków – takie warunki grzyby lubią najbardziej. Dla miłośników zbierania grzybów szczególnie polecane są tereny lasów łańskich, aż do granic Olsztyna. Raj dla amatorów popularnych podgrzybków, królewskich prawdziwków stanowią lasy Taborskie, na południe od Ostródy i tereny leśne w pobliżu Mikołajek, Rucianych Nid , Wojnowa, Morąga oraz Wielbarku. Prawdziwym grzybiarskim eldorado jest Puszcza Piska oraz lasy w okolicach wsi Gand i wsi Babięta.
Wędkowanie i żegluga
Mazury słyną ze wspaniałych warunków naturalnych, które każdego roku przyciągają amatorów połowu ryb. Jeśli nie lubicie tłoku na mazurskich akwenach i w portach właśnie teraz warto wybrać się na wyprawę mazurskimi jeziorami. Szczególną gratkę dla wędkarzy stanowią: jezioro Roś, jezioro Stręgiel, jezioro Bełdan, jezioro Kisajno, jezioro Święcajty w okolicach wyspy Tartacznej czy w Zatoce Kal. Na tych akwenach złapiesz nie tylko okonia, płotkę, ale przy odrobinie szczęścia również dorodnego szczupaka. W regionie mamy również do dyspozycji ok. 1200 km tras kajakowych. Wczesną jesienią nadal jest tutaj dość ciepło, przynajmniej w pierwszej połowie września. W tym okresie można również taniej wynająć jacht czy łódź motorową. Ponadto w portach panuje już mniejszy ruch i łatwiej o miejsca noclegowe.
Złota polska jesień na Mazurach jest zjawiskiem magicznym. Jeśli zaś jesteście zapalonymi fotografami – teraz znajdziecie w mazurskiej przyrodzie wiele wspaniałych inspiracji. Najcenniejsze przyrodniczo obszary zostały objęte różnymi formami ochrony. W regionie utworzono: 62 obszary Natura 2000, osiem parków krajobrazowych (w tym dwa sięgające poza granice województwa), 111 rezerwatów przyrody (w 23 dopuszczony jest ruch turystyczny po wyznaczonych szlakach). Jest tutaj też ponad 2500 pomników przyrody. Na wszystkich spragnionych oddechu, wytchnienia, spokoju i atrakcyjnej rekreacji czekają kolorowe, jesienne Mazury.
Podobne wpisy
Podobne wpisy
Second home: nowoczesne podejście do inwestowania w nieruchomości
Z każdym rokiem obserwujemy coraz wyraźniejszy trend w preferencjach kupujących – zmieniają się priorytety, a marzenia o spokojnym azylu stają się bardziej wyraźne niż kiedykolwiek. Miejsce, które zapewni nam ucieczkę od miejskiego zgiełku, kontakt z naturą…
Glamping – luksusowe biwakowanie w sercu natury
Ostatnie lata przyniosły prawdziwy przełom w sposobie, w jaki postrzegamy wypoczynek na łonie natury. Coraz więcej osób poszukuje alternatywy dla tradycyjnych wakacji, marząc o bliskości przyrody, bez konieczności rezygnowania z komfortu, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. W odpowiedzi na te potrzeby powstał…
Jesień na Mazurach – malowniczy raj dla całej rodziny
Jesień to magiczna pora roku, która na Mazurach rozkwita wyjątkowymi kolorami i zapachami. Właśnie dlatego stworzyliśmy Krainę Ziemi, która daje możliwość, by ta wyjątkowa atmosfera stała się częścią Twojego codziennego życia. Nasze inwestycje, takie jak Osada Janowo, Nasza…
10 najciekawszych miejsc w okolicach Parku Narodowego Gór Stołowych
Park Narodowy Gór Stołowych to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Polsce, które zachwyca swoimi unikalnymi formami skalnymi i niesamowitymi krajobrazami. Okolica parku, będąca rajem dla miłośników natury, aktywnego wypoczynku i cichych, relaksujących chwil, oferuje…
Cztery pory roku w powiecie mrągowskim
Powiat mrągowski, położony w sercu malowniczych Mazur, jest miejscem niezwykle atrakcyjnym dla miłośników natury i aktywnego wypoczynku. Oferuje nie tylko wspaniałe krajobrazy, ale też bogactwo jezior, które stanowią jego prawdziwą ozdobę. Projekt „Nasza Przystań” w Nowych…
Jeziora powiatu mrągowskiego: raj dla miłośników sportów wodnych
Powiat mrągowski, serce Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, to miejsce, gdzie wody są równie czarujące co tajemnicze, a jeziora kryją w sobie nieskończone możliwości dla entuzjastów aktywności wodnych. Oferując bogactwo zarówno w ciszę i spokój, jak i ekscytujące przygody,…