5 pomysłów na weekend pod żaglami na Mazurach
Szukasz pomysłu na aktywny weekend z rodziną? Zamknij oczy i wyobraź sobie, jak łapiesz wiatr w żagle. Unikalny na skalę europejską Szlak Wielkich Jezior Mazurskich w linii prostej liczy 111 km i przebiega przez kilkanaście akwenów połączonych kanałami. Główny szlak zaczyna się na jeziorze Brzozolasek w pobliżu miasta Pisz, natomiast kończy się na kanale w Węgorzewie. Jest to najpopularniejszy szlak żeglarski w Polsce. Co roku pływa tutaj około 20 tysięcy jachtów. To może być Wasza rodzinna niezapomniana przygoda życia!
Giżycko
Ta pełna atrakcji żeglarska stolica Polski położona jest między dwoma jeziorami, które warto odwiedzić podczas rodzinnego wyjazdu. Giżycko stanowi idealną lokalizację do rejsu w kierunku na Północ (szlak żeglowny Giżycko-Węgorzewo) lub na Południe (szlak żeglowny Giżycko-Mikołajki). W linii prostej szlak żeglarski Giżycko-Węgorzewo liczy 25 km, a licząc z trasami bocznymi możemy uzbierać nawet 80 km. Wybierając ten szlak wodny czeka nas przeprawa przez Kanał Giżycki. Warto wybrać tą drogę i przeżyć przeprawę przez słynny, zabytkowy most obrotowy. Z kolei w drodze powrotnej do Giżycka możemy skorzystać z drugiego kanału – Kanału Niegocińskiego, który jest świeżo po remoncie. Po pokonaniu Kanału Giżyckiego wpłyniemy bezpośrednio do małej zatoki Tracz na jednym z najpiękniejszych jezior tego szlaku o bardzo rozwiniętej linii brzegowej i licznych wyspach – jeziorze Kisajno. Wyruszamy z portu Stranda, leżącym nad jeziorem Kisajno i płyniemy w kierunku jeziora Dargin. Po drodze mijamy liczne wyspy, takie jak Duży Ostrów, Sosnowy Ostrów, Górny Ostrów, Wielka Kiermuza i Dębowa Górka. Następnie z prawej strony, na brzegu jeziora Kisajno, mamy wieś Pierkunowo z rezerwatem torfowiskowym. Po około 8 kilometrach po prawej stronie zobaczymy półwysep Królewski Róg, a z lewej półwysep Fuledzki Róg. Wpływamy na jezioro Dargin, kierując się w kierunku jeziora Kirsajty. Na jezioro to wpływamy pod mostem Sztynorckim, gdzie czeka nas złożenie masztu.
Mikołajki
Pisz
Szlak wodny Mikołajki – Pisz prowadzi przez największe jezioro w Polsce – Śniardwy o powierzchni 114 km² oraz najdłuższy odcinek kanałowy w systemie żeglugowym Wielkich Jezior Mazurskich, a mianowicie Kanał Jegliński (5,25 km). Trasa ta prowadzi w kierunku południowo-wschodnim, a jej długość wynosi 25 km. Początek szklaku znajduje się w Wiosce Żeglarskiej w Mikołajkach nad jeziorem Mikołajskim, będącej węzłem dróg wodnych Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Po przebyciu 5,25 km trasy wpływamy na majestatyczne wody olbrzymiego jeziora Śniardwy. Zaledwie 1 km dalej, po zachodniej stronie, na półwyspie Wierzba, znajdującego się pomiędzy jeziorem Śniardwy i Bełdany, mieści się Stacja Naukowa PAN w Popielnie – należąca do Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, zajmującą się m.in. hodowlą zwierząt ras zachowawczych – koników polskich, jeleni, bobrów, tarpanów. Na końcu trasy czeka na nas Pisz – miejscowość otoczona urokliwą Puszczą Piską, która ma wiele turystom do zaoferowania – nie tylko interesującą historię, ale liczne zabytki i atrakcje. Miłośnicy odpoczynku na łonie natury mogą skorzystać z wycieczek turystycznym statkiem „Smętek”, których chętnych zabierze w rejsy po jeziorach Roś, Seksty czy Śniardwy. Z kolei kajakarze mogą kontynuować spław do Narwi i Wisłą wypływającą z jeziora Roś rzeką Pisą.
Węgorzewo
Malowniczo położony szlak żeglowny Giżycko-Węgorzewo liczy ok. 23 km i biegnie przez północną część Wielkich Jezior Mazurskich. Po pokonaniu Kanału Giżyckiego kierujemy się powoli na jezioro Mamry, po drodze mijając kilka ciekawych przyrodniczych miejsc, jak rezerwat torfowiskowy „Pierkunowo” oraz rezerwat głazowiskowy „Fuledzki Róg”. Pokonując 14 km od początku trasy trafimy do miasta Sztynort, w którym warto odwiedzić XVII-wieczny barokowy pałac Lehndorfów. Na ostatnim odcinku trasy kierujemy się ku Kanałowi Węgorzewskiemu i rzece Węgorapie. Bierze ona początek z jeziora Mamry, a swój bieg kończy w Obwodzie Kaliningradzkim. Pokonawszy ten odcinek wpływamy do Węgorzewa, które koniecznie powinny odwiedzić osoby poszukujące ciszy i spokoju na łonie natury. Jeśli potrzebujemy więcej adrenaliny podczas wypoczynku możemy skorzystać z rejsów motorówkami, jazdą po wodzie na bananach, zjazdów na linach, wspinaczek, nurkowania, paintballa, przejażdżki konne czy rajdy samochodami terenowymi.
Ruciane-Nida
Szlak wodny Mikołajki – Ruciane-Nida liczący ok. 20 km należy do najpiękniejszych i stanowi atrakcję zarówno dla początkującego adepta, jak i wytrawnego żeglarza. Szlak, po którym pływa rocznie około 20 tysięcy jachtów łączy dwa niezwykle urokliwe miasta mazurskie: bardzo popularne i modne Mikołajki oraz kameralne i spokojne Ruciane- Nida. Po drodze towarzyszyć nam będą niesamowite widoki i cisza, dzika fauna i flora oraz świergot ptaków, gdyż niemal na całej długości szlaku, po jego obu stronach rozciągają się przepiękne lasy Puszczy Piskiej. Żeglując po tym szlaku wodnym płyniemy głównie po dwóch malowniczych akwenach: Mikołajskim i Bełdany. Oprócz tętniących życiem miast, zobaczymy prom uwięziony w pobliżu wsi Wierzby, osadę Galindów w Iznocie (I – V w. n.e.), piękne dzikie bindugi i nowoczesne porty oraz śluzę Guziankę, przez którą przeprawia się nawet największy statek turystyczny na Mazurach – Faryj IV.
Podobne wpisy
Podobne wpisy
Second home: nowoczesne podejście do inwestowania w nieruchomości
Z każdym rokiem obserwujemy coraz wyraźniejszy trend w preferencjach kupujących – zmieniają się priorytety, a marzenia o spokojnym azylu stają się bardziej wyraźne niż kiedykolwiek. Miejsce, które zapewni nam ucieczkę od miejskiego zgiełku, kontakt z naturą…
Glamping – luksusowe biwakowanie w sercu natury
Ostatnie lata przyniosły prawdziwy przełom w sposobie, w jaki postrzegamy wypoczynek na łonie natury. Coraz więcej osób poszukuje alternatywy dla tradycyjnych wakacji, marząc o bliskości przyrody, bez konieczności rezygnowania z komfortu, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. W odpowiedzi na te potrzeby powstał…
Jesień na Mazurach – malowniczy raj dla całej rodziny
Jesień to magiczna pora roku, która na Mazurach rozkwita wyjątkowymi kolorami i zapachami. Właśnie dlatego stworzyliśmy Krainę Ziemi, która daje możliwość, by ta wyjątkowa atmosfera stała się częścią Twojego codziennego życia. Nasze inwestycje, takie jak Osada Janowo, Nasza…
10 najciekawszych miejsc w okolicach Parku Narodowego Gór Stołowych
Park Narodowy Gór Stołowych to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Polsce, które zachwyca swoimi unikalnymi formami skalnymi i niesamowitymi krajobrazami. Okolica parku, będąca rajem dla miłośników natury, aktywnego wypoczynku i cichych, relaksujących chwil, oferuje…
Cztery pory roku w powiecie mrągowskim
Powiat mrągowski, położony w sercu malowniczych Mazur, jest miejscem niezwykle atrakcyjnym dla miłośników natury i aktywnego wypoczynku. Oferuje nie tylko wspaniałe krajobrazy, ale też bogactwo jezior, które stanowią jego prawdziwą ozdobę. Projekt „Nasza Przystań” w Nowych…
Jeziora powiatu mrągowskiego: raj dla miłośników sportów wodnych
Powiat mrągowski, serce Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, to miejsce, gdzie wody są równie czarujące co tajemnicze, a jeziora kryją w sobie nieskończone możliwości dla entuzjastów aktywności wodnych. Oferując bogactwo zarówno w ciszę i spokój, jak i ekscytujące przygody,…