Jak znaleźć odpowiednią działkę pod inwestycję?
Zakup działki inwestycyjnej powinna poprzedzać gruntowna analiza rynku oraz cel inwestycji. Czy lepiej wybrać teren w zurbanizowanej części, czy też zdecydować się na działkę poza miastem, ale bliżej natury? Przy wyborze odpowiedniego gruntu należy zwrócić uwagę na takie cechy, jak: lokalizacja, kwestie formalne – dostępność do drogi publicznej, zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, uzbrojenie działki, jakość ziemi czy cena. Wbrew pozorom, znalezienie idealnej działki pod inwestycję wcale nie jest łatwe…
Lokalizacja
Kwestie formalne
Zanim zdecydujemy się na zakup nieruchomości gruntowej, w pierwszej kolejności sprawdźmy księgę wieczystą. Księga ta ma 4 istotne działy, z których dowiemy się podstawowych informacji o działce, takich jak: położenie, powierzchnia, numer ewidencyjny, prawa związane z własnością, kto jest właścicielem, czy na nieruchomości są wpisane jakieś ograniczone prawa rzeczowe oraz czy został dokonany jakiś wpis o hipotece. Warto również sprawdzić grupę i rodzaj użytku gruntowego, jakim oznaczona jest dana działka. Przykładowo, działka nad jeziorem ma swoje niewątpliwe plusy, warto jednak, aby geolog określił, czy grunty nie są podmokłe – czy budowa w ogóle będzie tu możliwa. Wystrzegać należy się działek przeznaczonych w planach miejscowych na zadrzewienia, tereny zieleni izolacyjnej i urządzonej, użytki zielone, oraz tereny przeznaczone na rozwój infrastruktury komunikacyjnej gminy – czyli na drogi. Warto też sprawdzić dostęp do drogi publicznej oraz, czy działka jest uzbrojona.
Oferty
Cena
Jeśli chodzi o cenę gruntu, warto uwzględniać nie tylko aktualną kwotę, ale też fakty – jak ceny działek w danej lokalizacji kształtowały się na przestrzeni kilku lub kilkunastu lat. Można wywnioskować, że jeśli cena sukcesywnie spadała bądź była stabilna, to okolica nie jest zbyt atrakcyjna inwestycyjnie. Należy też pamiętać, że nie zawsze działka, która dobrze wygląda w ofercie, jest taką faktycznie. Dlatego zawsze warto uważnie zanalizować działkę przed podjęciem decyzji o zakupie. Dobra cena nie jest gwarancją dobrej inwestycji. Często za niską ceną mogą kryć się mankamenty, zazwyczaj wynikające z położenia działki. Co ciekawe, pora roku również ma wpływ na ceną. Zimą sprzedający wydają się być bardziej elastyczni i skłonni do negocjacji, więc jest szansa na skorzystanie z sezonowych promocji.
Podobne wpisy
Podobne wpisy
Wesołych Świąt życzy Zespół Krainy Ziemi!
Niech to, co kryją w sobie Święta Bożego Narodzenia: spokój, nadzieja i ciepło ludzkich serc towarzyszą Państwu przez cały 2025 rok!
10 najczęstszych błędów początkujących Inwestorów w grunty – i jak ich uniknąć?
Inwestowanie w grunty to jeden z najstarszych i najbardziej stabilnych sposobów pomnażania kapitału. Grunt stanowi solidną bazę do inwestycji długoterminowych, ale wiąże się również z szeregiem wyzwań i pułapek, które mogą zniechęcić mniej doświadczonych inwestorów. Początkowe błędy mogą…
Lokalizacja ma znaczenie – jak wybrać grunt, który przyniesie największy zysk?
Inwestowanie w grunty to jedna z najbardziej stabilnych i perspektywicznych form lokowania kapitału. Kluczowym czynnikiem, który decyduje o sukcesie inwestycji, jest lokalizacja. Nawet najlepszy grunt, położony w nieodpowiednim miejscu, może nie spełnić oczekiwań inwestora. Dlatego wybór odpowiedniej lokalizacji…
ROI w inwestycjach w nieruchomości
Inwestowanie w nieruchomości to jeden z najpewniejszych i najbardziej opłacalnych sposobów pomnażania kapitału. Jednym z kluczowych wskaźników, który pomaga ocenić opłacalność tego typu inwestycji, jest ROI (ang. Return on Investment), czyli zwrot z inwestycji. Jak właściwie interpretować ROI…
Rynek nieruchomości second home w Polsce i w krajach Unii Europejskiej – porównanie
W ostatnich latach rynek nieruchomości second home zyskuje na znaczeniu zarówno w Polsce, jak i w krajach Unii Europejskiej. Wzrost zainteresowania zakupem drugich domów, szczególnie w atrakcyjnych turystycznie lokalizacjach, jest odpowiedzią na zmieniające się preferencje Polaków oraz Europejczyków,…
Skarby Dolnego Śląska, czyli najlepsze uzdrowiska w Polsce
Dolny Śląsk to region pełen tajemnic i uroków, który od lat przyciąga turystów oraz miłośników zdrowego wypoczynku. Znany z wyjątkowych krajobrazów, bogatej historii i wspaniałych zabytków, stanowi również centrum polskich uzdrowisk – miejsc, w których czas zwalnia, a natura…