Inwestycja w ziemię na Mazurach – dlaczego to się nadal opłaca
Apetyt na grunty praktycznie nie zmalał od czasów pandemii, w trakcie której Polacy tak naprawdę na nowo odkryli działki. Szczególnie dużym zainteresowaniem od kilku lat cieszą się tereny, które położone są blisko natury, jezior i lasów, np. okolice Warmii i Mazur. Region stale rozwija się gospodarczo i turystycznie, a ziemia na Mazurach jest relatywnie tania w stosunku do ziemi w górach, nad morzem lub w dużych miastach. Co jeszcze sprawia, że nadal opłacalne jest inwestowanie w grunty właśnie w tej części kraju?
Komunikacja
Warmia i Mazury są na wyciągnięcie ręki. Dotrzesz tutaj tak, jak chcesz – samochodem, pociągiem, samolotem czy autokarem. Udogodnienia komunikacyjne czynią ten region idealnym na weekendowe wypady. Na bliskie Mazury z Warszawy można dojechać już teraz w 2 godziny, a do serca Mazur, czyli regionu Wielkich Jezior w ok. 3,5 godziny. Podobnie zajmuje dojazd z Gdańska, gdzie do Nidzicy czy Waplewa dojedziemy płynnie drogą ekspresową S7. Od 12 sierpnia br. dojazd na Mazury dla mieszkańców, a także turystów stał się dużo łatwiejszy ze względu na otwarcie ostatniego oczekiwanego odcinka Via Baltica w woj. warmińsko-mazurskim. Chodzi o 23-kilometrowy odcinek od węzła Ełk Południe do węzła Kalinowo (miejscowość Wysokie). To część drogi ekspresowej S61, na której wcześniej w 2021 r. otwarto odcinek Wysokie — Raczki, a we wrześniu 2022 r. trasę Szczuczyn — Ełk Południe. W sumie trasa ma teraz ponad 66,4 km, z czego 63 km to trasa S61, a 3,4 km to część drogi S16.
Dynamiczny wzrost cen
Projekty strategiczne w regionie
Rządowy Program Inwestycji Strategicznych to finansowe narzędzie, które ma zmieniać polską rzeczywistość także na poziomie powiatów i gmin. Województwo warmińsko-mazurskie podpisało z rządem Kontrakt Programowy na nową perspektywę unijną. W jej ramach województwo ma otrzymać prawie 1,8 mld euro dofinansowania. Pieniądze pójdą m. in. na drogi, port w Elblągu czy strefę ekonomiczną przy lotnisku. Kontrakt Programowy to jeden z nowych mechanizmów polityki rozwoju, wprowadzonych kilka lat temu, przed startem perspektywy na lata 2021-2027. Komisja Europejska zatwierdziła program regionalny „Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021–2027”. Stanowi on odpowiedź na wyzwania opisane w strategii „Warmińsko-Mazurskie 2030”. Jego cele wynikają również z polityk Unii Europejskiej oraz strategii krajowych.
Projekty strategiczne w programie regionalnym Warmii i Mazur:
- Centrum Urazowe przy Szpitalu Wojewódzkim w Olsztynie i Północne Centrum Psychiatrii Dziecięcej w Ameryce – 27, 5 mln euro,
- rozwój Ekonomicznej Strefy Awiacji (RESA) przy lotnisku Olsztyn-Mazury – 19,8 mln euro,
- modernizacja Planetarium w Olsztynie, Europejskie Centrum Copernicus we Fromborku, szlak kulturowy Kanału Elbląskiego, rozwój Szlaku Kopernikowskiego – 40,1 mln euro,
- parki krajobrazowe – 8,5 mln euro,
- budowa nowego przebiegu ul. Bałtyckiej w Olsztynie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 527, poprawa dostępności komunikacyjnej subregionu EGO – 45,8 mln euro,
- port morski w Elblągu – 39,1 mln euro,
- EGO Kraina Bociana – 33 mln euro,
- Związek Gmin i Powiatów Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego – 88 mln euro,
- Stowarzyszenie „Polskie Miasta Cittaslow” – 54 mln euro,
- Stowarzyszenie „Wielkie Jeziora Mazurskie 2020” – 113 mln euro.
Zapraszamy na spotkanie z naszymi ekspertami, podczas którego porozmawiamy o tym, jak można zarobić na inwestowaniu w projekty gruntowe na Mazurach: +48 22 290 44 01
Podobne wpisy
Podobne wpisy
Second home: nowoczesne podejście do inwestowania w nieruchomości
Z każdym rokiem obserwujemy coraz wyraźniejszy trend w preferencjach kupujących – zmieniają się priorytety, a marzenia o spokojnym azylu stają się bardziej wyraźne niż kiedykolwiek. Miejsce, które zapewni nam ucieczkę od miejskiego zgiełku, kontakt z naturą…
Glamping – luksusowe biwakowanie w sercu natury
Ostatnie lata przyniosły prawdziwy przełom w sposobie, w jaki postrzegamy wypoczynek na łonie natury. Coraz więcej osób poszukuje alternatywy dla tradycyjnych wakacji, marząc o bliskości przyrody, bez konieczności rezygnowania z komfortu, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. W odpowiedzi na te potrzeby powstał…
Jesień na Mazurach – malowniczy raj dla całej rodziny
Jesień to magiczna pora roku, która na Mazurach rozkwita wyjątkowymi kolorami i zapachami. Właśnie dlatego stworzyliśmy Krainę Ziemi, która daje możliwość, by ta wyjątkowa atmosfera stała się częścią Twojego codziennego życia. Nasze inwestycje, takie jak Osada Janowo, Nasza…
10 najciekawszych miejsc w okolicach Parku Narodowego Gór Stołowych
Park Narodowy Gór Stołowych to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Polsce, które zachwyca swoimi unikalnymi formami skalnymi i niesamowitymi krajobrazami. Okolica parku, będąca rajem dla miłośników natury, aktywnego wypoczynku i cichych, relaksujących chwil, oferuje…
Cztery pory roku w powiecie mrągowskim
Powiat mrągowski, położony w sercu malowniczych Mazur, jest miejscem niezwykle atrakcyjnym dla miłośników natury i aktywnego wypoczynku. Oferuje nie tylko wspaniałe krajobrazy, ale też bogactwo jezior, które stanowią jego prawdziwą ozdobę. Projekt „Nasza Przystań” w Nowych…
Jeziora powiatu mrągowskiego: raj dla miłośników sportów wodnych
Powiat mrągowski, serce Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, to miejsce, gdzie wody są równie czarujące co tajemnicze, a jeziora kryją w sobie nieskończone możliwości dla entuzjastów aktywności wodnych. Oferując bogactwo zarówno w ciszę i spokój, jak i ekscytujące przygody,…