Najwięksi posiadacze gruntów w Polsce i na świecie
Jak wynika z danych serwisu farmer.pl, największe gospodarstwo w kraju, należące do braci Romanowskich z Bartoszyc w woj. warmińsko-mazurskim, ma powierzchnię 12 tys. ha. To niewiele w porównaniu do zagranicznych gigantów w Chinach, na Ukrainie czy w Australii, gdzie areały sięgają nawet milionów hektarów. Według The New Statesman największym właścicielem ziemskim na świecie jest Kościół rzymskokatolicki, który ma w posiadaniu aż 71,6 mln ha.
Polska
Jak podaje portal Onet.pl, największe w Polsce gospodarstwo rolne należy do jednego właściciela (nie jest spółdzielnią), to gospodarstwo braci Romanowskich z Bartoszyc w woj. warmińsko-mazurskim: Romana, Marka i Bogdana. Początki gospodarstwa sięgają roku 1978, kiedy z pół hektarowego zagonu powierzchnia gruntów zwiększyła się do aż 12 tys. ha (ponad 8 tys. jest ich własnością). Pozostałe 4 tys. dzierżawione są od Agencji Nieruchomości Rolnych. Gospodarstwo braci Romanowskich zajmuje się głównie produkcją zbóż, mięsa i mleka.
Według corocznych zestawień, które są przygotowywane i przedkładane Sejmowi przez Prezesa Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej, na przełomie 2019 r. oraz 2020 r. do Skarbu Państwa należało 32,89% powierzchni polskich gruntów. Tym samym państwo było największym pojedynczym właścicielem działek. Do szeroko pojętej własności państwowej trzeba doliczyć 4,06% gruntów należących do samorządów. Osoby fizyczne pod koniec 2019 r. posiadały aż 58,15% powierzchni polskich działek, ale ta grupa właścicieli była oczywiście bardzo rozdrobniona.
Kościół z hektarami ziemi
Temat kościelnych działek wzbudza sporo emocji, nie tylko w kontekście działania komisji majątkowych. Gdyby wszystkie ziemie Kościoła zebrać w jednym miejscu rozmiarem przekroczyłyby one powierzchnię Francji. Z wyliczeń News Statesman wynika, że Kościół katolicki posiada drugą co do wielkości powierzchnię ziem na świecie. Składają się na to ziemie i nieruchomości będące własnością Kościoła Katolickiego, wliczając m.in. ambasady Stolicy Apostolskiej. Dla porównania – jest to dwukrotna powierzchnia Niemiec.
W 2010 roku „Polityka” ustaliła (a informację tę powtarza obecnie Wikipedia), że Kościół w Polsce ma ok. 160 tysięcy hektarów gruntów. Oznaczałoby to zmniejszenie w 2010 roku o 10 tys. ha stanu posiadania z 1945 roku. Raport Stowarzyszenia SOISH, którego misją jest „monitoring relacji państwa z kościołami”, dowodzi, że od 1 stycznia 1992 do 30 czerwca 2019 Kościół katolicki na tzw. Ziemiach Zachodnich nieodpłatnie otrzymał od państwa – reprezentowanego przez wojewodów – 76 244 ha ziemi rolnej.
Prywatni właściciele
Szacuje się, że monarchia brytyjska włada terenami ziemnymi o powierzchni 2,56 mld miliarda ha ziemi, czyli jednej szóstej całej lądowej powierzchni Ziemi. Na terytorium największego posiadacza ziemskiego, Króla Karola III składają się ziemie Kanady, Wielkiej Brytanii, Australii i wielu wysp porozrzucanych po całym świecie. Jest on jedyną osobą posiadającą obszary państw, w których nie mieszka. Z kolei na trzecim miejscu plasuje się Król Maroka, Muhammad VI, który posiada trochę ponad 44 miliony hektarów.
Na liście stu prywatnych właścicieli ziemskich na świecie, stworzonej głównie na bazie raportu Land Report 100 z 2020 roku, najwięcej pozycji zajmują właściciele farm w Australii. Na pierwszym miejscu tej listy znalazła się Gina Rinehart, magnat górniczy, która posiada łącznie około 10 mln ha. Na części z nich, około 2 mln ha, prowadzona jest hodowla bydła ras wagyu. To najbogatsza kobieta Australii, a niektórzy twierdzą, że jest również jedną z najbogatszych kobiet na świecie.
Podobne wpisy
Podobne wpisy
Wesołych Świąt życzy Zespół Krainy Ziemi!
Niech to, co kryją w sobie Święta Bożego Narodzenia: spokój, nadzieja i ciepło ludzkich serc towarzyszą Państwu przez cały 2025 rok!
10 najczęstszych błędów początkujących Inwestorów w grunty – i jak ich uniknąć?
Inwestowanie w grunty to jeden z najstarszych i najbardziej stabilnych sposobów pomnażania kapitału. Grunt stanowi solidną bazę do inwestycji długoterminowych, ale wiąże się również z szeregiem wyzwań i pułapek, które mogą zniechęcić mniej doświadczonych inwestorów. Początkowe błędy mogą…
Lokalizacja ma znaczenie – jak wybrać grunt, który przyniesie największy zysk?
Inwestowanie w grunty to jedna z najbardziej stabilnych i perspektywicznych form lokowania kapitału. Kluczowym czynnikiem, który decyduje o sukcesie inwestycji, jest lokalizacja. Nawet najlepszy grunt, położony w nieodpowiednim miejscu, może nie spełnić oczekiwań inwestora. Dlatego wybór odpowiedniej lokalizacji…
ROI w inwestycjach w nieruchomości
Inwestowanie w nieruchomości to jeden z najpewniejszych i najbardziej opłacalnych sposobów pomnażania kapitału. Jednym z kluczowych wskaźników, który pomaga ocenić opłacalność tego typu inwestycji, jest ROI (ang. Return on Investment), czyli zwrot z inwestycji. Jak właściwie interpretować ROI…
Rynek nieruchomości second home w Polsce i w krajach Unii Europejskiej – porównanie
W ostatnich latach rynek nieruchomości second home zyskuje na znaczeniu zarówno w Polsce, jak i w krajach Unii Europejskiej. Wzrost zainteresowania zakupem drugich domów, szczególnie w atrakcyjnych turystycznie lokalizacjach, jest odpowiedzią na zmieniające się preferencje Polaków oraz Europejczyków,…
Skarby Dolnego Śląska, czyli najlepsze uzdrowiska w Polsce
Dolny Śląsk to region pełen tajemnic i uroków, który od lat przyciąga turystów oraz miłośników zdrowego wypoczynku. Znany z wyjątkowych krajobrazów, bogatej historii i wspaniałych zabytków, stanowi również centrum polskich uzdrowisk – miejsc, w których czas zwalnia, a natura…